בתים משותפים.

סכסוכי שכנים.

טיפול בליקויי בנייה.

 

ניסיון המשרד - בתים משותפים:

 סכסוכי שכנים עקב ליקויי בנייה, פגמים ונזילות

הקדמת מילין על בתים משותפים ו- סכסוכי שכנים:

"מימרה עתיקת יומין היא כי ביתו של אדם הוא מבצרו". הבית הוא אחד הנכסים החומריים החשובים ביותר שיש לאדם, ואולי החשוב שבהם. המושג "בית" היה לשם דבר" [כב' השופט טירקל – רע"א רוקר נ' סלומון, (פורסם בנבו, 23/12/1999)].

 

אמנם, הגדרתו של בית כמבצר ידועה כמימרה עתיקת יומין שנעשה בה שימוש תדיר, אך תוקפה ונכונותה לא נשחקו. בית הוא מרכז חייו של אדם, משכן, בית מגורים, המקום בו הוא מנהל את חייו, מעביר את שעות הפנאי, מבלה עם משפחתו, צובר זיכרונות, מאפסן חפצים יקרי ערך, משקיע ומתאים אותו למטרותיו וכן הלאה וכיוצא בזה פעולות שהקנו למונח בית את חשיבותו הרבה.

אי אפשר שלא להפריז בחשיבותה של דירת מגורים שמשמשת כביתו של אדם – חשיבות אשר חורגת בהרבה משוויה הכספי, וכך גם היקפן ומהותן של הזכויות הנגזרות ממנה. בתי המשפט רואים כמעט "בערך מוחלט" את זכותו של אדם לקורת גג יבשה, ללא ליקויים, כשלים או גורמים שיפגמו מההנאה והתועלת שהוא יכול להפיק מדירתו.

יחד עם זאת, מרבית הבתים אינם "נצבים כמבצר בודד בראש ההר", אלא כבתים משותפים שבהם יש מספר (רב) של דירות. כתוצאה מכך, נוצרים יחסי שכנות שמשפיעים על ההנאה והתועלת שכל דייר יכול להפיק מדירתו. את היחסים בין השכנים הטיב לבטא כב' הנשיא שמגר ב- ע"א 2896/90‏ ‏ יוסף טרוצקי נ' אלפונסו דיין (פורסם בנבו, 16/11/1992), כך:

"החובה לנהוג בתום לב בשימוש בזכות מעוגנת בסעיף  39לחוק החוזים [...] לקביעה זו משנה תוקף, כאשר מדובר ביחסי הגומלין בין השוכנים בצל קורתו של בית משותף. יחסים אלו מאופיינים, בדרך כלל, בכך שהצדדים להם אינם בוחרים איש את רעהו, והם כאילו נכפים זה על זה באורח אקראי עקב עצם עובדת המגורים. לעתים קרובות עשויים יחסים אלו להימשך שנים לא מעטות. הם מתאפיינים, בנוסף לכך, בקירבה פיסית הדוקה בין הצדדים (ראה פרופ' ויסמן, "יחד ולחוד בבית המשותף" משפטים טז (תשמ"ו-מ"ז) 197), המביאה לכך שפעולתו של האחד משפיעה בהכרח על מצבו של האחר. לאור מרכיבים אלו, כשהם נראים כמכלול, ברור כי אם, ורק אם, יפעלו בעלי הדירות והדיירים, איש כלפי רעהו, בתום לב ובהגינות, יוכל הבית המשותף להתנהל בצורה תקינה, לרווחתם המשותפת של יושביו".

א

א

א

א

א

מאמר בתים משותפים
מאמר ליקויי בנייה
של מי הזכויות בגג
סדרת מאמרים בתים משותפים

עו"ד כפיר חיון | מקרקעין, נדל"ן ו- בתים משותפים                                                           

סובלים מליקויי בנייה בדירתכם או ברכוש המשותף? מתמודדים עם שכן שמסרב לתקן ליקויים? נתקלים בגרירת רגליים וסחבת מצד ועד הבית? לא יודעים כיצד לפעול נכון?

  • לעו"ד כפיר חיון ניסיון רב ומוכח בייצוג בעלי דירות,מתן ייעוץ משפטי וניהול הליכים משפטיים.

  • אנו נסייע לכם לבחור אנשי המקצוע נכונים לאיתור המקור לליקויים ולקבלת חוות דעת מתאימה.

  • עזרה וסיוע בפעולות הנחוצות מול יתר בעלי הדירות וועד הבית, ניהול משא ומתן ומיצוי זכויות משפטיות.

  • ניהול הליכים משפטיים (גם כשאין ועד בית), ניסוח מכתב התראה מקצועי ומפורט ביצוע בדיקות מקדימות.

  • מחויבות לשירות מקצועי, אדיב וחסר פשרות.

ת.א.

642/2019

סולומון נ' אהרון

בתים משותפים, מקרקעין, נדל"ן

בתים משותפים, מקרקעין, נדל"ן

שירותים נוספים:
עורך דין מקרקעין / נדל"ן..
עורך דין התחדשות עירונית / תמ"א 38 / פינוי בינוי.
עורך דין תכנון ובניה.
עורך דין מיסוי מקרקעין.
עורך דין שכירות.
נייד: 050-99-24-24-4.
דוא"לkfirhy.law@gmail.com