ליצירת קשר

סמסו או התקשרו

050-99-24-24-4

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
246x0w.jpg

מי יפצה (ובכמה) נוסע שטיסתו ליעד הסופי בוטלה בעקבות עיכוב בטיסת ביניים?

עודכן ב: 28 יול 2018

מבוא:

נוסעים רבים נאלצים לבצע עצירת ביניים בדרך ליעדם, ואף לפעמים לבצע מספר עצירות, כך שבסופו של דבר טיסתם מחולקת למספר מקטעים שמבוצעים בעזרת מספר טיסות, כשבכל מקטע יש זמני המתנה שונים. בדרך כלל, זמני ההמתנה "מפצים" על העיכוב בטיסות, אולם לפעמים העיכוב בטיסת ביניים גורם לכך שהנוסע יפספס את הטיסה הבאה ליעד הסופי או ליעד ההמשך, כך שמבחינתו יהיה מדובר בביטול של טיסה.

לקריאת מאמר מקיף בעניין פיצויים והטבות בגין ביטול טיסה - לחצו כאן!


התרחיש הבא ידוע ומוכר. נוסע רוכש כרטיס טיסה אשר כולל טיסת ביניים בדרך אל היעד הסופי, אולם בדרך נגרם עיכוב קל בזמן ההגעה ליעד הביניים שהוביל לביטול טיסת ההמשך. כעת, נוסיף לתרחיש השכיח ממילא את העובדה כי הטיסה ליעד הביניים בוצעה על ידי חברת תעופה "X", ואילו טיסת ההמשך ליעד הסופי בוצעה על ידי חברת תעופה אחרת "Y", וכל זאת כשכרטיסי הטיסה הוזמנו דרך חברה סוכנות נסיעות באמצעות האינטרנט שלצורך הנוחות תקרא "Z".

איחור בטיסת ביניים שהוביל לביטול טיסת המשך
איחור בטיסת ביניים שהוביל לביטול טיסת המשך

לאור כל זאת, עולה השאלה על מי מוטלת האחריות לפיצוי בגין העיכוב שנגרם בטיסות, וכן על מי מוטלת האחריות לביטולה של טיסת ההמשך, וכן מהו הפיצוי המגיע לנוסע בשל כך (וממי מגיע הפיצוי)?


אם לא די במורכבות של הדוגמא המתוארת לעיל בשל ריבוי הגורמים הקשורים באירוע (3 חברות שונות), הרי שהמציאות מזמנת לנו מקרים מורכבים בהרבה. כך למשל, ייתכנו מקרים בהם עיכוב בטיסה אחת מוביל לשיבוץ הנוסע בחברה אחרת על בסיס מקום פנוי (להלן: "טיסה חלופית"), כשגם ביחס לטיסה זו מתגלות בעיות כגון עיכובים או ביטול כרטיס הטיסה שהוזמן.


לפני שנדון בשאלת האחריות ובפיצוי המגיע לנוסע שללא כל ספק נפגע מהתלאות שעבר, יצוין כי במקרים שלעיל מתוארות 3 עוולות שמוגדרות בחוק שירותי תעופה (חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), תשע"ב-2012) (להלן: "חוק שירותי תעופה"), ובהן עיכוב בטיסה, ביטול טיסה וסירוב לתת שירותי טיסה לאחר שאושרו כרטיסי הטיסה לנוסע.


סעיף 1 לחוק שירותי תעופה מגדיר, בין היתר, מפעיל טיסה כמי שמפעיל כלי טיס לשם הובלת נוסעים ממקום למקום. כן מגדירים סעיפים 5-9 לחוק רשימה של עילות מזכות ("מקרה מזכה") ופיצויים כספיים בעקבות התממשותן של העילות הלה אשר יפורטו בקצרה, כמפורט להלן:

1. עיכוב טיסה.

2. הקדמת טיסה.

3. ביטול טיסה.

4. סירוב להטיס נוסע בטיסה.

5. שינוי תנאי הטיסה לרעה (לדוג' העברה ממחלקה ראשונה למחלקת תיירים).


בנוסף, סעיף 3 לחוק קובע את רשימת ההטבות להן יהיה זכאי הנוסע כפיצוי בעקבות מקרה מזכה, כך:

1. שירותי סיוע (מזון, שתיה, שיחות טלפון, דוא"ל, לינה והסעה במקרה הצורך).

2. השבת התמורה או כרטיס טיסה חלופי בתוך 21 יום מהמועד שנשלחה דרישה.

3. פיצוי כספי בגובה המצוין בתוספת הראשונה לחוק בתוך 45 יום.

4. פיצויים לדוגמא ללא הוכחת נזק.


כדי לזכות בהטבות על הנוסע להגיע לדלפק החברה המספקת את שירותי הטיסה בנמל התעופה, וכן לוודא כי לא התקיימו תנאים המאיינים את תחולתו של המקרה המזכה כמו אירוע בטחוני, מתן הודעה מוקדמת בת 14 יום מראש על שינוי בכרטיס הטיסה וכיו"ב.


במקרה שנדון בפני בית המשפט השלום בהליך תק (ת"א) 56351-01-16‏ ‏ רון נוימן נ' דיזינהאוז בי.טי.סי. בע"מ, נדונה תביעה שהוגשה על ידי התובעים – בני הזוג נוימן כנגד ארבע נתבעות: סוכנות הנסיעות – חברת דיזינהאוז בי.טי.סי. בע"מ (להלן: "חברת דיזינהאוז"), אל על נתיבי אויר לישראל בע"מ (להלן: "חברת אל על"), חברת דלתא נתיבי אוויר (להלן: "חברת דלתא") ו- חברת בריטיש איירווייז (להלן: "חברת בריטיש").


מעובדות המקרה עולה כי התובעים נאלצו להתמודד עם סדרת עיכובים אשר הובילו לדחייה של 36 שעות במועד חזרתם ארצה לעומת המועד המקורי שנקבע בכרטיסי הטיסה. לטענת התובעים, האיחור נגרם כתוצאה ממחדליהן ורשלנותן של הנתבעות שהביאו לעיכוב משמעותי בחזרתם ארצה.

זמן המתנה ארוך בטיסת ביניים
זמן המתנה ארוך בטיסת ביניים

בתכנון המקורי, ללא העיכובים, התובעים התכוונו לעשות את דרכם חזרה ארצה מארה"ב שם ביקרו את בנם באמצעות חברת בריטיש שאמורה הייתה ללוות אותם עד לתחנת ביניים ומשם להמשיך בטיסה נוספת לארץ באמצעות חברת אל על.


אולם, ובניגוד למצופה, טיסתם הראשונה של התובעים בוטלה ורק ביום שלמחרת נמצאה להם טיסה חלופית (מקרה מזכה ראשון בגין ביטול טיסה) – אולם, ואם לא די בכך שטיסתם הראשונה בוטלה – חל עיכוב בטיסתם החלופית שהוביל לכך שהתובעים פספסו את טיסתם חזרה ארצה (מקרה מזכה שני בגין עיכוב בטיסת ביניים שהוביל לביטול טיסת המשך).


אך בכך לא תם מסע התלאות של התובעים בדרכם חזרה ארצה. לאחר העיכוב בטיסה ליעד הביניים הוזמנו להם כרטיסים אצל חברת אל על במחלקה היחידה בה היה מקום פנוי – מחלקת עסקים. אך גם הפעם לא שפר מזלם של התובעים וכרטיסי הטיסה בוטלו על ידי אל על (לאחר שאושרו) מכיוון שההזמנה בוצעה על ידי חברת דלתא (אשר טיסתה התעכבה באופן שהביא לביטול טיסת ההמשך) בשל חוסר התאמה בין המחלקה בה היו אמורים הנוסעים לחזור ארצה באמצעותה לבין המחלקה שהוזמנה בפעול (מדובר במחלוקת שניטשה בין החברות מכח אמנות בינ"ל שאינן קשורות לתובעים).


על כן, לאחר ביטול הכרטיסים על ידי חברת אל על, מצאו עצמם התובעים מתרוצצים בין עמדות השירות של החברות, אך ללא הועיל, שכן לא נמצא להם כרטיס טיסה. לכן, ובהעדר פתרון למצב הנתון והדחיפות שהתעוררה בחזרת התובעים ארצה – הוזמן על ידי התובעים ועל חשבון כרטיסי טיסה במחלקה הראשונה בסך של 3,700$. בתביעה שהוגשה סכום זה נתבעת להשבה יחד עם יתר הסעדים להם טענות התובעים.


התובעים דרשו בתביעתם לפיצוי בסך של כ- 32,000 ₪ בגין הוצאות שהוציאו בעקבות עיכוב וביטול הטיסות, אובדן ימי עבודה, עוגמת נפש או לחלופין קבלת פיצויים לדוגמא ללא הוכחת נזק בסך של כ- 10,000 ₪ מכח החוק.


אם כך, עינינו הרואות כי המקרה שבנדון זהה כמעט במדויק לדוגמא הסבוכה שהובאה בתחילת המאמר.

וכך, במקרה שלפנינו עולה האם עיכוב קל בטיסה ליעד ביניים מזכה בפיצוי בגין טיסת המשך שהתבטלה בעקבותיו, האם סוכנות הנסיעות (חברת דיזינהאוז) אחראית כלפי התובעים או שהיא בגדר מתווך שאינו אחראי להתנהלות חברות התעופה מהן הוזמנו הכרטיסים והאם התובעים זכאים לפיצוי מחברות שסיפקו לה שירותי טיסה חלופיים לטיסות שבוטלו ובגין סירוב לתת שירות מחברות אלו (ביחס לסירוב על ידי מחברת אל על).


תחילה יצוין כי, פסק הדין משתרע על פני עשרות עמודים אשר מגוללים את טענות הצדדים ועובדות נוספות שאינן רלוונטיות לעניינו. משכך, חל הצורך להפריד בין עיקר לטפל ולהתמקד בנושאים שרלוונטיים לנו.


כאמור לעיל, חברת דיזינהאוז טענה כי היא אינה אחראית להתנהלותן של חברות התעופה, וכי אין להטיל עליה כל אחריות בשל היותה סוכנות נסיעות. כן ציינה החברה כי היא נתנה מענה הולם לפניות התובעים וסיפקה להם פתרונות בזמן אמת, כך שאין להטיל עליה אחריות בשל ויכוחים שניטשו בין נתבעות אחרות שלא יכלה לצפותן ושלא היה לה שליטה עליהם. במקרה שלפנינו, נקבע כי טענותיה של חברת דיזינהאוז מעוגנות בדין, וכי היא פעלה ללא לאות למציאת פתרונות – ואף מצאה.


עם זאת, טענותיה של החברה ביחס להעדר אחריות מצדה נדחו, וזאת מהטעם שיש לה אחריות מכח דיני החוזים ודיני הנזיקין כלפי הנוסעים (אך לא מכח חוק שירותי תעופה). ברם, במקרה שלפנינו מכיוון שלא נמצא פגם בהתנהלותה בית המשפט נמנע מלהטיל עליה אחריות.


בין התובעים לבין חברת בריטיש איירווייז נסגרה פשרה לפיה תשלם האחרונה פיצוי בסך של כ- 7,000 ₪ אשר משקף את הפיצוי מכח החוק, כך שלאחר תשלום זה התייתר הצורך לדון בתביעה שהוגשה ביחס לעילה מזכה זו.


כאמור, חברת דלתא טענה כי אמנם חל עיכוב בטיסתה, אולם מדובר בעיכוב קטן של כשעה וחצי בלבד, ועל כן אין להטיל עליה כלל אחריות ובטח שלא אחריות ביחס לביטול טיסה. כן ציינה החברה כי היא פעלה למציאת פתרון לתובעים, הגם שלטענתה הדבר נעשה למעלה מן הצורך, עת הזמינה כרטיסים מחברת אל על. עם זאת, ציינה חברת דלתא כי אף אם נקבל את טענת התובעים ביחס לעיכוב שגרם לביטול – עדיין אין להטיל עליה אחריות משום שהיא סיפקה לתובעים שירות הטסה חלופי (מדובר בהעברת נוסעים ולא ברכישת כרטיס טיסה חדש).


עוד טענה חברת דלתא כי עומדות לה הגנות חוזיות משום שההסכם שנחתם בינה לבין התובעים מכיל תניית ויתור שמבטלת כל זכות לפיצוי בגין עיכוב של טיסות. לאור היקף המחלוקות, נקל לראות מדוע חל הצורך להגיש את התביעה.


בית המשפט סקר את המסגרת הנורמטיבית החלה על המקרה שלפנינו, ואת החוקים המטילים אחריות על "המוביל האווירי" כהגדרתו בחוק שירותי תעופה. כן נסקרו סעיפים המקנים למוביל האווירי פטור מפיצוי בגין איחור כמו במקרים בהם המוביל האווירי הוכיח כי בוצעו על ידו כל הפעולות הדרושות למניעת הנזק או שלחלופין כי יתר האמצעים לא היו סבירים. לעניין זה, יש לשים לב, כי לפי לשון הסעיף חובת ההוכחה במקרה זה חלה על המוביל האווירי, כך שעליו להביא את ההוכחות לכך.


בין לבין, דן בית המשפט בהטלת אחריות מכח חוק שירותי תעופה לנוכח הוראות סעיף 10 לחוק התעופה האווירית אשר קובעות ייחוד עילה, כלומר תנייה חוקית המאפשרת לתבוע נזקים אך ורק מכח הוראות חוק התעופה האווירית. עם זאת, במסגרת הסקירה המשפטית שנערכה עמד על כך בית המשפט שלא רק שחוק התעופה האווירית אינו חזות הכל, אלא שמאז חיקוקו נוספים חוקים חדשים אשר מרחיבים את היקף האחריות של חברות התעופה, לרבות (אך לא רק) חוק שירותי תעופה. יתרה מכך, נקבע כי אין בהוראות החוקים כדי למנוע מהתובעים לדרוש פיצויים בגין עוגמת נפש שנגרמה להם.


כאמור לעיל, חוק שירותי התעופה חל על טיסות יוצאות ונכנסות אל המדינה, לרבות טיסות שבוטלו. לפי החוק, נוסע אשר הגיע בזמן לדלפק של המוביל האווירי בנמל התעופה ואשר התקיים לגביו "מקרה מזכה" בגין ביטול טיסה זכאי להטבות (פיצויים) שנקבעו בחוק, כמפורט להלן:

1. שירותי סיוע.

2. השבת תמורה בסכום ששולם בעד הכרטיס או כרטיס טיסה חלופי ליעד הסופי, לפי בחירת הנוסע.

3. פיצוי כספי.

4. פיצויים לדוג', ללא הוכחת נזק, עד לגובה של כ- 10,000 ₪ באם לא סופקו שירותי הסיוע וההטבות.

5. פיצויים בגין עוגמת נפש.


מובהר כי ביחס לכל "ההטבות" לעיל נקבעו רשימה של תנאים וסייגים בחוק אשר מחייבים בדיקה פרטנית לפי כל מקרה לגופו. כמו כן, גובה הפיצוי, היקף הנזקים ויתר הנושאים משתנים אף הם בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה. בדרך זו, לפי חוק שירותי התעופה טיסה המקנה בפיצוי מוגדרת כטיסה יוצאת או אל מדינת ישראל, לרבות טיסה שבוטלה. כן מגדיר החוק כי כל נוסע אשר הונפק לו כרטיס טיסה ואשר הגיע בזמן לנמל התעופה אל דלפק של החברה שהנפיקה את הכרטיס זכאי לפיצוי.


ביחס לטענותיה של חברת דלתא נקבע כי אמנם מדובר בעיכוב "הקטן" שארך כ- שעה וחצי, אך לבסוף תוצאתו הובילה לביטול טיסה, ועל כן יש לראות בכל כעיכוב העולה על 8 שעות – על כל המשתמע מכך, ולפיצוי מלא בגין ביטול טיסה על פי הוראות חוק שירותי תעופה.


בין המשפט דחה גם את טענותיה הנוספות של חברת דלתא מהן עולה שיש להסיר את האחריות מעליה משום שפעלה למציאת טיסה חלופית כפי שמצווה עליה חוק שירותי התעופה וחוק התעופה האווירית, ובעקבות תנייה חוזית הפוטרת אותה מאחריות לפיצוי בגין עיכוב בטיסות מכיוון שהיא לא עמדה בחובת הזהירות החלה עליה מתוך עקרון דיני החוזים. לצד זאת יש לציין את הפליאה שהובעה בפסק הדין בשל התנהלותה של חברת דלתא שמיהרה למצוא לתובעים לפתרון לבין התנערותה מאחריות במסגרת ההליך המשפטי.


לעומת טענות התובעים ביחס לקרות מקרה מזכה ולהטבות הנגזרות ממנו – הרי שטענות התובע ביחס לאובדן ימי עבודה נדחו מאחר שלא הוכח על ידו נזק בפועל כפי שנדרש על ידי החוק. לעניין זה, נקבע כי חוק שירותי תובלה מתייחס לנזק ישיר שנגרם בפועל ולא לנזק פוטנציאלי. וכך, משום שהתובע לא הצליח להוכיח את הנזק שנגרם לו מאובדן ימי עבודה במהלך חג, הרי שטענותיו נדחו. כן נדחו טענות התובע מהטעם שיש לחלק את הנזק בין הנתבעות ואף גם בין התובעים בשל אשם תורם הרובץ לפתחם.


עם זאת, בית המשפט מצא לנכון לחייב את דלתא וחברת אל על בתשלום פיצויים לדוגמא ללא הוכחת נזק בגין אי מתן ההטבות לתובע מכח החוק, שכן חלפו מעל 45 יום מהמועד בו ביקשו התובעים לקבל פיצוי כדין ועד היום בו התקבל הפיצוי אשר ניתן לבסוף לאחר שהוגשה תביעה על ידי התובעים.


חברת אל על חויבה בפיצוי מוסכם בעקבות סירובה להעלות את הנוסעים לטיסה, ולספק את השירות שאליו התחייבה, וזאת בעקבות המחלוקת שניטשה בינה לבין חברת דלתא שמקורה בדחיית הזמנה שלא בוצעה לאותה מחלקה (מחלקת תיירים לעומת מחלקה ראשונה). אי לכך, הוחלט לחייב את חברת אל על בפיצויים לדוגמא ללא הוכחת נזק בעקבות סירובה לספק שירות בעבור הכרטיסים שהוזמנו מראש.


כפיר חיון, עו"ד - תשלום פיצוי בעקבות איחור בטיסההאם (ומתי) ניתן להרוס דירה שהורחבה בהסמכת השכנים וללא הסכמתם?

האם בעל דירה בבית משותף שהסכים לכך שאחד (או יותר) משכניו ירחיב את דירתו ויבנה על הרכוש המשותף – רשאי לאחר מכן לדרוש כי החלק שהורחב ייהרס?

האם (ומתי) ניתן להרוס דירה שהורחבה בהסמכת השכנים וללא הסכמתם?

האם תשריט איחוד וחלוקה חייב בהיטל השבחה?

תשריט איחוד וחלוקה הוא כלי תכנוני להשבחה ומקסום זכויות, כשלפי החוק על פעולות תכנוניות מסוימות חל היטל השבחה בשווי 50% מהרווח.

האם תשריט איחוד וחלוקה חייב בהיטל השבחה?

ליקויי בנייה: אחריות היזם לאי התאמות וכשלים שבניגוד לתקן, לתקנות ולמפרט

רוכשי דירות רבים לא מצליחים לזהות ולאתר ליקויים וכשלים רבים שהיו קיימים במועד המסירה, במיוחד כאלו שרק בעל מקצוע יכול לאתר.

ליקויי בנייה: אחריות היזם לאי התאמות וכשלים שבניגוד לתקן, לתקנות ולמפרט

מחיקת הערת אזהרה לטובת רוכשים פרויקט תמ"א 38 - סיבות והשלכות

בית המשפט הורה למחוק הערות אזהרה והשאיר את הרוכשים כאחד הנושים. החלטה זו, החזירה את השאלה האם לרכוש דירה כשניתנת בטוחה מסוג הערת אזהרה

מחיקת הערת אזהרה לטובת רוכשים פרויקט תמ"א 38 - סיבות והשלכות

עילת ביטול צו ההריסה: האצלת סמכות שגרמה לפגם מנהלי חמור

צו הריסה מנהלי מתואר בפסקי דין כסמכות דרסטית ומרחיקת לכת שמחייבת הפעלת שיקול דעת בטרם הפעלתה. ביטול צו ההריסה המנהלי נעשה לפי העילות שבחוק.

עילת ביטול צו ההריסה: האצלת סמכות שגרמה לפגם מנהלי חמור

אחריות יזם לתיקון אריחים שנפלו מהקיר החיצוני של בניין

נפילה של אריחים מקירותיו החיצוניים של הבניין נמנית עם ליקויי הבנייה הנפוצים והחמורים ביותר אשר מתגלים בבתים משותפים, וזאת ללא הבדל אם הבניין

אחריות יזם לתיקון אריחים שנפלו מהקיר החיצוני של בניין

הוספת חדר על הגג: בוטל היתר בניה שהתיר לנצל זכויות בניה השייכות לשכנים

האם ניתן למנוע מהבעלים של דירות בקומה האחרונה לבנות על הגג כשישנה תכנית שמתירה זאת, והאם הזכויות מכח אותה תכנית שייכת לכל בעלי הדירות בבנין

הוספת חדר על הגג: בוטל היתר בניה שהתיר לנצל זכויות בניה השייכות לשכנים

עדכון תקנות חוק המכר דירות - הוכחה בדבר השלמת בנייתה של דירה ומסירת חזקה בדירה

עודכנו תקנות המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות) (דרכי הוכחה בדבר השלמת בנייתה של דירה ומסירת חזקה בדירה שעוסקות בתנאים למסירת הדירה

עדכון תקנות חוק המכר דירות - הוכחה בדבר השלמת בנייתה של דירה ומסירת חזקה בדירה

דירה ששטחה קטן מזה שבחוזה ומהשטח המינימאלי הקבוע בתקנות – ירידת ערך

איך נדע ששטחה של הדירה בפועל תואם לזה שבחוזה?
מהי סטייה מותרת שתפטור את היזם מתשלום פיצוי?
מהו השטח המינימאלי של דירה וחדריה לפי התקנות?

דירה ששטחה קטן מזה שבחוזה ומהשטח המינימאלי הקבוע בתקנות – ירידת ערך

תשכחו מפיצוי - מתי איחור ברישום הזכויות מצד הקבלן ייחשב להפרה של הסכם המכר

לפי סעיף 6.ב. לחוק המכר דירות היזם מחויב להשלים את רישום הזכויות בתוך שנה וחצי ממועד המסירה או מעת סיום הפעולות התכנוניות - לפי המאוחר

תשכחו מפיצוי - מתי איחור ברישום הזכויות מצד הקבלן ייחשב להפרה של הסכם המכר

האם שימוש חורג מהיתר בניה חייב בהיטל השבחה?

חיוב בהיטל השבחה נוצר עקב עלייה בשווים של המקרקעין שמקורה באחת הפעולות התכנוניות שנקבעו בחוק. מתי יקום חיוב, ובאילו מקרים שימוש חורג יחויב

האם שימוש חורג מהיתר בניה חייב בהיטל השבחה?

האם היזם רשאי למכור חניות ומחסנים לאחר מסירת הדירות ורישום הבית המשותף

יזמים רבים ממשיכים להחזיק ברכוש המשותף ולמכור חניות ומחסנים גם לאחר מסירת הדירות. אולם, לא תמיד פעולות אלו נעשות בהתאם לתנאים ולמגבלות הקיימ

האם היזם רשאי למכור חניות ומחסנים לאחר מסירת הדירות ורישום הבית המשותף

התקנת מעלית בבית משותף קיים – התנאים, השלבים והתנגדויות

בעלי דירות רבים מתנגדים להתקנת מעלית בבית משותף קיים, למרות היתרונות הרבים שעשויים לנבוע מכך. לכן, חל הצורך לאזן בין האינטרסים המתנגשים.

התקנת מעלית בבית משותף קיים – התנאים, השלבים והתנגדויות

ניצול יתר של זכויות בנייה - בעל דירה חויב ב- 127,000 ש"ח עקב הרחבת דירתו

בעל דירה שמעוניין להרחיב את דירתו מבקש לנצל את זכויות הבנייה הקיימות. אולם ניצול ביתר של הזכויות מצד השכנים מונע ממנו לנצל את זכויותיו

ניצול יתר של זכויות בנייה - בעל דירה חויב ב- 127,000 ש"ח עקב הרחבת דירתו

נפילת אריחים – מהי משכה של תקופת הבדק וכיצד יש להתנהל מול היזם

נפילת אריחים ובעיות רטיבות נחשבים לליקויים חמורים שהופעם בהיקף נרחב נגרמת בדרך כלל מעבודה בנייה לא מקצועית, כך שמוטב לטפל בהם בתקופת הבדק.

נפילת אריחים – מהי משכה של תקופת הבדק וכיצד יש להתנהל מול היזם

האם דירה ללא מים חמים ראויה למגורים ומהו פיצוי לו זכאי השוכר?

ככלל, על המשכיר לתקן ליקויים בתוך פרק זמן סביר שנע בין 3 - 30 ימים, אחרת אי תיקון הליקוי השוכר מאפשר להפחית משכר הדירה, לנכות ממנו את עלות

האם דירה ללא מים חמים ראויה למגורים ומהו פיצוי לו זכאי השוכר?

השכן מרחיב את דירתו - כך תפעלו אם נגרם נזק לרכוש המשותף או לדירתכם

בעלי דירות שמרחיבים את דירתם נדרשים לבצע זאת תחת מגבלות , ובהן: העדר נזק לשכנים או פגיעה בזכויותיהם. סטיה מכך עלולה להקים לנפגע עילת תביעה

השכן מרחיב את דירתו - כך תפעלו אם נגרם נזק לרכוש המשותף או לדירתכם

שלב אחרי שלב: הרוכשים לחצו, בדיקות לא נעשו והתשלום בעבור המגרש הועבר לנוכלים

שלב אחרי שלב: כל נכשלה עסקה לרכישת מגרש בשל לחץ של הרוכשים שטעו לחשוב כי מדובר בהזדמנות, חתימה על הסכם בתוך 6 ימים ואי ביצוע בדיקות מקדמיות

שלב אחרי שלב: הרוכשים לחצו, בדיקות לא נעשו והתשלום בעבור המגרש הועבר לנוכלים

רכישת דירה יד 2 – האם אי המצאת אישורי מסים מהווה הפרה יסודית?

איך יכול להיות שבמהלך העסקה הכי חשובה בחייכם או בסופה אתם מגלים שלא עיגנתם את זכותכם לבטח את הדירה לפני המסירה בפועל, להציגה לשמאי מטעם הבנק

רכישת דירה יד 2 – האם אי המצאת אישורי מסים מהווה הפרה יסודית?

איחור במסירת דירה: האם איחור בתשלום וכח עליון פוטרים את הקבלן מלשלם פיצוי?

יזמים רבים פוטרים את עצמם מתשלום פיצוי בגין האיחור במסירת הדירה בשל כח עליון, איחור בתשלומים, קריסת קבלן מבצע וכו'. אולם, במרבית המקרים בתי

איחור במסירת דירה: האם איחור בתשלום וכח עליון פוטרים את הקבלן מלשלם פיצוי?

שירותים נוספים:
עורך דין מקרקעין / נדל"ן..
עורך דין התחדשות עירונית / תמ"א 38 / פינוי בינוי.
עורך דין תכנון ובניה.
עורך דין מיסוי מקרקעין.
עורך דין שכירות.
נייד: 050-99-24-24-4.
דוא"לkfirhy.law@gmail.com