אתם שואלים - אנחנו עונים.
תשובות לשאלות שמצאנו ברשתות החברתיות

לאחר החתימה על הסכם השכירות התחילו לבצע ליד הדירה עבודות תמ"א – מה ניתן לעשות

למה אני עונה לאנשים שאינני מכיר על שאלות משפטיות שנשאלו ברשתות חברתיות ובפורמים משפטיים?

כמעט כל אחד מאתנו יזדקק בנקודה כזאת או אחרת בחייו לייעוץ משפטי, "כל אחד" לרבות עו"ד שעוסקים שנים רבות בתחום שנאלצים לפעמים לשאול ולהתייעץ בנושאים שרלוונטיים אליהם אשר אינם נכללים בתחום התמחותם.

 

היות שלמרבית האוכלוסייה אין ידע מספיק ידע משפטי או את הכלים ללמוד את זכויותיהם כמו עו"ד, יוצא שלעתים די בתשובה תמציתית ועניינית כדי להאיר בפני השואל את הדרך ולהקנות לו מסגרת מינימאלית להבנת זכויותיו.

 

באופן עקרוני וכללי – הייתי ממליץ לכל אחד ואחד לא להסתפק בתשובות כלליות שניתנות "על רגל אחת" בצורה אקראית בפלטפורמה דיגיטלית כזאת או אחרת, אלא לפנות ולקבל ייעוץ פרטני מעו"ד בעל המומחיות, הידע והכישורים בתחומים הרלוונטיים לעניינו.

 

אך יחד עם זאת, ייעוץ משפטי פרטני עולה כסף ולא כל אחד יכול להרשות זאת לעצמו, וגם מי שכן בעל אמצעים – ייתכן שהוא מעוניין לקבל מענה כללי לפני שהוא ינקוט בפעולות ממשיות.

 

אולם, מאחר ששאלות משפטיות נשאלות ו- נענות כעניין שבשגרה באינטרנט – אין סיבה שיינתן מענה חד פעמי. מיותר לתת מענה שידחק לתחתית העמוד עוד באותו היום. לכן, הוחלט להקים את העמוד – כך שכל תשובה שניתנה באינטרנט תינתן גם באתר זה, ואפילו באופן מפורט יותר.

מהי השאלה שמצאנו ברשת?

האם ניתן לסיים חוזה שכירות בעקבות התחלת עבודות תמ"א ליד הדירה?

 

מניתוח השאלה עולה כי השוכרת שנכנסה זה עתה לדירת מגורים הופתעה לגלות שהתחילו בבניין הסמוך עבודות לביצוע פרויקט תמ"א 38. לפני הכניסה לדירה, וליתר דיוק בזמן החתימה על הסכם השכירות, לא היה סימן או רמז לכך שהולכות להתבצע עבודות בסביבת המושכר.

כעת, הפונה שואלת היא יכולה לסיים את תקופת השכירות לפני הזמן שנקבע לכך בהסכם?

 

יש לשים לב לכך שהשואלת מציינת שבהסכם השכירות אין התייחסות לכך שהולכות להתבצע בזמן הקרוב עבודות.

לעניין ביטול הסכם השכירות על ידי השוכר ניתן פירוט רחב במאמר קודם, ולכן מעבר להפניה לא נרחיב בנושא זה.

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
246x0w.jpg

050-99-24-24-4

הקדמת מילים:

המשמעות של לגור ליד פרויקט תמ"א 38 (בין אם מדובר בתמ"א 38/1 חיזוק מבנים או תמ"א 38/2 הריסה ובניה) היא לחיות ליד אתר בנייה על כל המשתמע מכך. הרעש, האבק, הלכלוך, פסולת הבניין, תפיסת החניות על ידי הקבלן ועובדיו, הנזקים לסביבה, המטרדים, המשאיות, המכונות, פעילות רבה וכו' – משנים ללא היכר את סביבת המושכר ואת ההנאה שניתן להפיק מהנכס.

 

כאשר אלו הם פני הדברים, ברור ששוכר שמעוניין לשכור דירה באזור שקט ידיר רגליו מנכסים שנמצאים ליד אתר בנייה. ברור גם שדמי השכירות שישולמו בעבור אותה דירה יהיו נמוכים בהרבה כתוצאה מעבודות הפרויקט.

 

ההתאמה בין סביבת המגורים אליה נחשף השוכר בעת בדיקת הנכס ועל פי הפרטים שנמסרו לו בעת החתימה על הסכן השכירות לבין זו שמתקבלת בפועל – עשויה להיות רלוונטית לא רק לפרויקטים של תמ"א 38, אלא גם למי שגר בסמיכות לבריכות, קאנטרי, גני ילדים, מועדונים, שכנים מרעישים ועוד כהנה וכהנה מרעין בישין.

 

לפיכך, ניתן לשאול האם ניתן לבטל הסכם שכירות בגין כל מטרד שנגרם, בגין כל רעש או גורם אחר שמשנה את סביבת המגורים שהוצגה בפני השוכר?

תשובה:

ההתייחסות לסביבת המושכר ברוב הסכמי השכירות כוללת גם בדיקה של השוכר לגביה וכן הצהרה כי לאור תוצאותיה הוא הגיע למסקנה כי מצא הסביבה לשביעות רצונו ומתאימה למטרותיו.

 

באשר לבדיקה זו, אין צורך להוסיף מילים מדוע חשוב שהשוכר יבצע בדיקות מקדימות בנוגע לנכס, אך עולה השאלה האם בדיקות אלו מהוות תחליף לגילוי פרטים מהותיים שהמשכיר יודע או שעליו לדעת?

 

לפי  חוק השכירות והשאילה, המשכיר לא עמד בהתחייבויותיו אם סביבת הנכס אינה תואמת למטרת השכירות. כמו כן, מלבד הוראות חוק השכירות והשאילה שמטילות על המשכיר אחריות בגין אי התאמה, ניתן להחיל על המוכר חובת גילוי מכח עקרון תום הלב אשר מעוגן בחוק החוזים. הוראות חוק אלו, יוצרות למעשה התנגשות בין האחריות המוטלת על השוכר לנוכח הצהרותיו בהסכם השכירות לבין חובתו של המשכיר מכח הוראות כל דין.

 

למאמר מפורט בעניין חוק שכירות הוגנת – לחצו כאן.

  

מכאן, שניתן להחיל על המשכיר אחריות בשל אי התאמה בסביבת המושכר. אולם, לא בטוח שבכל מקרה בו מתגלה אי התאמה ניתן לבטל את החוזה או להקטין את דמי השכירות. שכן יש לבחון כל מקרה לפי נסיבותיו.

כפיר חיון, עו"ד | שכירות

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה זאת על אחריותו בלבד.

אולי יעניינו אותך גם המאמרים הבאים:

קביעת פגישת ייעוץ:

כעורכי דין המוצר אותו אנו מספקים הוא שירות אשר ניתן ללקוחותינו באמצעות ידע רב, מקצועיות, איכות וניסיון מוכח שנצברו במשרדנו בליווי מספר רב של עסקאות. כמשרד עוסק באופן ייחודי וממוקד בתחום המקרקעין על רבדיו השונים אנו מרכזים בעבורכם את כל הפתרונות והידע הנחוצים לכם לאורך כל שלביה של עסקה במקרקעין - כשכל זאת עומד לרשותכם כבר מהרגע הראשון לאחר פנייתכם למשרדנו אשר נמשך בנוסף על פני מספר פגישות אותן אנו עורכים עם לקוחותינו ועד לסיום הטיפול.

את ניסיונו הרב רכשנו באמצעות פעילות ענפה ואינטנסיבית בתחום המקרקעין אשר כוללת ליווי של יזמים בפרויקטים מגוונים החל מהשלבים הראשונים ועד לסיומם. היקף פעילותינו, תדירות העסקאות המלוות על ידינו (כל פרויקט כולל בדרך כלל עשרות עסקאות למכירת דירות) יוצרים למשרדנו רצף אשר משמר את הידע שנצבר  ואת התאמתם לנושאים שבאמת חשובים ללקוחותינו לפני עסקה במקרקעין ולאחריה. כך למשל, ביכולתכם להתרשם מניסיוננו במאמר שקראתם זה עתה אשר משקף מכלול סוגיות ונושאים הנובעים מאיחור במסירת דירה, אולם מדובר רק בחלק קטן מהידע אותו אנו מעבירים ללקוחותינו.

במאמר שנכתב לעיל הושקעו זמן, ידע ומשאבים רבים מתוך מטרה לשתף את הידע שנצבר במשרדנו עם ציבור הרחב, מטרתנו זו מושגת בעזרת מספר אמצעים הכוללים ניהול קבוצת whatsapp ו- facebook הכוללות מאות משתתפים פעילים. אנו מאמינים כי הכוונה נכונה ומתן ייעוץ וליווי משפטי מקצועי על ידי עורך דין מקרקעין הבקיא בתחום וביעל ידע רב בתחום המקרקעין משרת את מטרותיכם ואת רצונכם לשפר את תנאי העסקה ולעבור אותה ללא הפתעות.

ניסיונו המוכח בתחום המקרקעין עומד לרשותכם בכל עת, כך שהנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לצורך קבלת ייעוץ וליווי משפטי בעת מכירת דירתכם.

עו"ד כפיר חיון - 050-99-24-24-4; דוא"ל kfirhy.law@gmail.com

לעדכונים נוספים הצטרפו לקבוצות פייסבוק ו- whatsapp "שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38

 טלפון: 0509-9-24-24-4      דוא"ל: kfirhy.law@gmail.com 

שירותים נוספים:
עורך דין מקרקעין / נדל"ן..
עורך דין התחדשות עירונית / תמ"א 38 / פינוי בינוי.
עורך דין תכנון ובניה.
עורך דין מיסוי מקרקעין.
עורך דין שכירות.
נייד: 050-99-24-24-4.
דוא"לkfirhy.law@gmail.com