אתם שואלים - אנחנו עונים.
תשובות לשאלות שמצאנו ברשתות החברתיות

מה ניתן לעשות כשהמשכיר מתחמק מלתקן ליקויים

למה אני עונה לאנשים שאינני מכיר על שאלות משפטיות שנשאלו ברשתות חברתיות ובפורמים משפטיים?

כמעט כל אחד מאתנו יזדקק בנקודה כזאת או אחרת בחייו לייעוץ משפטי, "כל אחד" לרבות עו"ד שעוסקים שנים רבות בתחום שנאלצים לפעמים לשאול ולהתייעץ בנושאים שרלוונטיים אליהם אשר אינם נכללים בתחום התמחותם.

 

היות שלמרבית האוכלוסייה אין ידע מספיק ידע משפטי או את הכלים ללמוד את זכויותיהם כמו עו"ד, יוצא שלעתים די בתשובה תמציתית ועניינית כדי להאיר בפני השואל את הדרך ולהקנות לו מסגרת מינימאלית להבנת זכויותיו.

 

באופן עקרוני וכללי – הייתי ממליץ לכל אחד ואחד לא להסתפק בתשובות כלליות שניתנות "על רגל אחת" בצורה אקראית בפלטפורמה דיגיטלית כזאת או אחרת, אלא לפנות ולקבל ייעוץ פרטני מעו"ד בעל המומחיות, הידע והכישורים בתחומים הרלוונטיים לעניינו.

 

אך יחד עם זאת, ייעוץ משפטי פרטני עולה כסף ולא כל אחד יכול להרשות זאת לעצמו, וגם מי שכן בעל אמצעים – ייתכן שהוא מעוניין לקבל מענה כללי לפני שהוא ינקוט בפעולות ממשיות.

 

אולם, מאחר ששאלות משפטיות נשאלות ו- נענות כעניין שבשגרה באינטרנט – אין סיבה שיינתן מענה חד פעמי. מיותר לתת מענה שידחק לתחתית העמוד עוד באותו היום. לכן, הוחלט להקים את העמוד – כך שכל תשובה שניתנה באינטרנט תינתן גם באתר זה, ואפילו באופן מפורט יותר.

מהי השאלה שמצאנו ברשת?

לפי הנתונים שמופיעים בפניה – השוכר סובל מזה עשרה חודשים מבעיות רטיבות ועובש במושכר. ניסיונותיו של השוכר להשיג את המשכיר – לא צולחות, וגם במקרים שהוא מצליח להשיגו טלפונית – לא מבוצעות פעולות לתיקון הליקויים.

 

מהן האפשרויות שעומדות לרשות השוכר במקרה שכזה?

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
246x0w.jpg

050-99-24-24-4

הקדמת מילים:

עם החתימה על הסכם השכירות הצדדים להסכם, הן השוכר והן המשכיר, מביעים את הסכמתם להיקשר במערכת יחסים חוזית ארוכה יחסית – למשך כשנה במרבית המקרים, ואף יותר.

 

כנגד הזכות להחזיק ולהשתמש בנכס, השוכר ישלם דמי שכירות חודשיים, ארנונה, חשמל, מים, מיסי ועד בית, הוצאות להחזרת מצב הדירה לקדמותו בתום תקופת שכירות וכו'. על כן, ברור כי שווי העסקה נאמד בעשרות אלפי שקלים.

 

בעבור סך כל התשלומים שהשוכר משלם, ולעמידה ביתר התחייבויותיו, המשכיר מתחייב (בין היתר) להעמיד לרשותו נכס ראוי למגורים ולתקן ליקויים שנמצאים במסגרת אחריותו לפי המצב המשפטי – חוזי שסוכם ביניהם.

 

כאשר השוכר לא עומד בהתחייבויותיו התוצאה ידועה – המשכיר רשאי להגיש בסופו של דבר תביעה לפינוי מושכר. עם זאת, עולה השאלה מהם הסעדים שעומדים לרשות שוכר שנתקל בסירוב של בעל דירה, משכיר, לתקן ליקויים?

תשובה:

בנסיבות מסוימות אי תיקון ליקויים עשוי להוות הפרה של הסכם השכירות מצד המשכיר, ואף הפרה יסודית. מבחינת בתי המשפט, ישנם פסקי דין סותרים באשר להגדרה של בלאי סביר או לפרק זמן סביר לתיקון ליקויים. אולם, ישנה הסכמה כי התשובה תשתנה לפי נסיבותיו של כל מקרה ומקרה.

 

חשוב לציין כי, בשביל לקבוע שאי תיקון ליקויים במושכר כמו בעיות עובש, פטרת בתקרה, נזילות, רטיבות, כשלים במערכת המים כמו פיצוץ צנרת, בתשתית החשמל או הביוב – מהווה הפרה יסודית של המשכיר, יש לבחון את הסכם השכירות.

 

בהנחה שאין הוראות מיוחדות בהסכם השכירות אשר חורגות מהנוסח שנהוג ומקובל להגדיר בהעדר נסיבות מיוחדות, ניתן לקבוע כי האחריות לתיקון הליקויים חלה על המשכיר.

 

באם אין התייחסות לכך בהסכם השכירות (כמו שקורה בלא מעט מקרים) – יש להשלים את החסר באמצעות הוראות חוק חיצוניות, ובייחוד לפי חוק השכירות והשאילה שמטיל על המשכיר חובה לתקן ליקויים.

כפיר חיון, עו"ד | שכירות

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה זאת על אחריותו בלבד.

אולי יעניינו אותך גם המאמרים הבאים:

קביעת פגישת ייעוץ:

כעורכי דין המוצר אותו אנו מספקים הוא שירות אשר ניתן ללקוחותינו באמצעות ידע רב, מקצועיות, איכות וניסיון מוכח שנצברו במשרדנו בליווי מספר רב של עסקאות. כמשרד עוסק באופן ייחודי וממוקד בתחום המקרקעין על רבדיו השונים אנו מרכזים בעבורכם את כל הפתרונות והידע הנחוצים לכם לאורך כל שלביה של עסקה במקרקעין - כשכל זאת עומד לרשותכם כבר מהרגע הראשון לאחר פנייתכם למשרדנו אשר נמשך בנוסף על פני מספר פגישות אותן אנו עורכים עם לקוחותינו ועד לסיום הטיפול.

את ניסיונו הרב רכשנו באמצעות פעילות ענפה ואינטנסיבית בתחום המקרקעין אשר כוללת ליווי של יזמים בפרויקטים מגוונים החל מהשלבים הראשונים ועד לסיומם. היקף פעילותינו, תדירות העסקאות המלוות על ידינו (כל פרויקט כולל בדרך כלל עשרות עסקאות למכירת דירות) יוצרים למשרדנו רצף אשר משמר את הידע שנצבר  ואת התאמתם לנושאים שבאמת חשובים ללקוחותינו לפני עסקה במקרקעין ולאחריה. כך למשל, ביכולתכם להתרשם מניסיוננו במאמר שקראתם זה עתה אשר משקף מכלול סוגיות ונושאים הנובעים מאיחור במסירת דירה, אולם מדובר רק בחלק קטן מהידע אותו אנו מעבירים ללקוחותינו.

במאמר שנכתב לעיל הושקעו זמן, ידע ומשאבים רבים מתוך מטרה לשתף את הידע שנצבר במשרדנו עם ציבור הרחב, מטרתנו זו מושגת בעזרת מספר אמצעים הכוללים ניהול קבוצת whatsapp ו- facebook הכוללות מאות משתתפים פעילים. אנו מאמינים כי הכוונה נכונה ומתן ייעוץ וליווי משפטי מקצועי על ידי עורך דין מקרקעין הבקיא בתחום וביעל ידע רב בתחום המקרקעין משרת את מטרותיכם ואת רצונכם לשפר את תנאי העסקה ולעבור אותה ללא הפתעות.

ניסיונו המוכח בתחום המקרקעין עומד לרשותכם בכל עת, כך שהנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לצורך קבלת ייעוץ וליווי משפטי בעת מכירת דירתכם.

עו"ד כפיר חיון - 050-99-24-24-4; דוא"ל kfirhy.law@gmail.com

לעדכונים נוספים הצטרפו לקבוצות פייסבוק ו- whatsapp "שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38

 טלפון: 0509-9-24-24-4      דוא"ל: kfirhy.law@gmail.com 

שירותים נוספים:
עורך דין מקרקעין / נדל"ן..
עורך דין התחדשות עירונית / תמ"א 38 / פינוי בינוי.
עורך דין תכנון ובניה.
עורך דין מיסוי מקרקעין.
עורך דין שכירות.
נייד: 050-99-24-24-4.
דוא"לkfirhy.law@gmail.com