25 עצות שימושיות לפני שחותמים על הסכם תמ"א 38

25 עצות שיעזרו לכם להימנע מטעויות בהסכמי תמ"א 38

מבוא - טעויות נפוצות בהסכמי תמ"א 38 - המדריך שימנע מכם לטעות ושיחסוך לכם כסף?

המאמר הבא מיועד לבעלי דירות שנמצאים לפני חתימה על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38 ואשר מעוניינים לצמצם ככול הניתן את האפשרות שיאלצו להתמודד עם הפתעות, בעיות ואירועים לא צפויים במהלך הפרויקט ולאחר סיומו.

 

רשימת הנושאים שריכזנו בעבורכם כוללת הן את הנושאים החשובים שיש לשים אליהם לב בהסכם התמ"א והן את הנושאים בעלי שמשפיעים יותר מכל על בעלי דירות החל מרגע החתימה על ההסכם, דרך שלבי התכנון והביצוע וגם לאחר סיום הפרויקט. להלן חלק מהדוגמאות:

השלב התכנון / לפני לביצוע: במקרה אחר, נחתם הסכם לביצוע פרויקט התמ"א, אך העבודות לא החלו גם בחלוף 8 שנים. במקרים נוספים, הפרויקט נמכר לחברה אחד ואילו היזם שעמו נחתם ההסכם סגר (פירק) את החברה שעמה נחתם ההסכם. "

במהלך ביצוע העבודות: במקרה אחד, הסכם התמ"א לא הגביל את יכולתו של היזם לנצל זכויות בנייה, וכך במהלך ביצוע הפרויקט הוא הוסיף 2 קומות נוספות שגרמו לעיכוב בסיום העבודות ולשינוי הבניין שהובטח לבעלי הדירות.

  

בפרויקט נוסף היזם שינה את מיקומו של מתקן החניה הרובוטי בסמיכות לדירותיהם של בעלי הדירות בקומה הראשונה רק בשביל להרחיב את דירת הגן שמיועדת לו מכח הסכם התמ"א.

לאחר מסירת הדירות: במקרים אחרים נתקלנו ביזמים שהמשיכו למכור מחסנים לאחר שהתקבל טופס 4 לפרויקט ולאחר שהבניין נמסר לידי בעלי הדירות או בכאלו שהוצאו רצועות מהקרע מהרכוש המשותף והצמידו אותן לחלק מהדירות, כך שאותה רצועה תהיה למעשה חניה.

הסיבה העיקרית שבעלי דירות רבים בוחרים לבצע פרויקט תמ"א 38 (הריסה ובנייה או חיזוק מבנים - ראו מאמר) בבניין בו הם גרים, נעוצה (כמעט תמיד) בשיקולים כלכליים שנגזרים מהרצון לשדרג את דירתם ואת סביבת מגוריהם.

 

מכאן, שחיזוק המבנה מפני רעידות אדמה והוספת ממ"ד שלגבי נחיצותו במצב הביטחוני ששורר במדינתנו לא צריך להרחיב במילים – נדחקת הצידה.

 

עם זאת, צריך להיזהר מכך שההתמקדות בשיקולים הכלכליים, ובכלל זאת – ההתמקדות בתמורות שיסופקו לבעלי דירות, לא יסיחו את דעתם של בעלי דירות מנושאים מהותיים בהסכם התמ"א כמו איסור על מכירת הפרויקט, גובה הערבויות שיסופקו, הגדרות ברורות לתחילת מועד וסיום העבודות וכו'.

 

לנוחותם של בעלי הדירות שנמצאים לפני חתימה על הסכם תמ"א 38, ריכזנו מספר נושאים חשובים. אולם יובהר כי מדובר ברשימה חלקית שאיננה נותנת למורכבות ולייחודיות של כל פרויקט. כן יובהר כי מאמר זה לא נועד ולא מתיימר להווה תחליף לייעוץ פרטני.

מבוא לחתימה על הסכם תמ"א מול חברת בת

מבחינה משפטית חברה מהווה ישות משפטית נפרדת ומושא עצמאי מבחינת חובות וזכויות, לרבות בכל הקשור לתביעות.

 

כמו כן, הקמתה של חברה מאפשרת לחבר של בני אדם להתאגד תחת מסגרת משפטית מוסדרת אשר מאפשרת לכל אחד מבעלי המניות לשמור על זכויותיו בחברה.

 

יחד עם זאת, בלא מעט פרויקטים של תמ"א 38 – אנו עדים להתנהלות הבאה: בתחילה המשא ומתן מתבצע מול נציגיה של חברה יזמית, אך בהמשך ההסכמים נחתמים מול חברת בת, וזאת מבלי שיהיה לכך צורך כלשהו (מבחינת בעלי הדירות) זולת הרצון לצור הפרדה ישירה בין הפרויקט לבין חברת האם.

 

הקמתה של חברת בת צריכה להדליק נורת אזהרה אדומה לבעלי הדירות בדבר הכוונה למכור את הפרויקט. אמנם, לא בכל הפרויקטים, ויש שיומרו אפילו לא ברוב הפרויקטים, שבוצעו באמצעות חברת בת – נמכרו.

 

מנגד, במספר לא מבוטל של מקרים השימוש בחברות בנות הוביל לתוצאה הזאת.

כיצד נראה הסכם שמבוצע על ידי חברת בת ואיך אפשר לזהות זאת?

לא צריך להיות חד עין כדי להבחין כי ההסכם נחתם מול חברת בת, אלא רק לדעת שצריך לבדוק את הנושא. שמה של החברה שעמה נחתם ההסכם ושכל ידה יבוצע הפרויקט מופיע בעמוד הראשון, בכותרת, היכן שמופיעים שמות ופרטי הצדדים להסכם.

 

ניתן לדעת אם רשומה בהסכם חברת בת במקום חברת אם – לפי השם. כך למשל, אם בנוסף לשם של חברת האם מצוין גם שם הרחוב, שם הפרויקט או כל נתון שמאפיין ומייחד את הפרויקט שלנו – סימן שמדובר בחברת אם. אולי לרוב הקוראים דברים אלו ברורים, אך בהעדר מודעות אפשר שלא לשים לב.

האזינו לפודקאסט (Podcact) המעניין שלנו בנושא תמ"א 38 והתחדשות עירונית

תוכן עניינים - רשימת עצות:

היזם הקים חברת בת - יתרונות, חסרונות ואזהרת מכירה

אפשרות נוספת (ומומלצת יותר) היא בדיקת מס' הח.פ.:

דרך נוספת, ומועדפת, נעשית באמצעות שמבוצעת באתר של . כמו כן, ניתן להזמין גם את תיק החברה, ובכך למעשה לבחון את כל מסמכי ההתאגדות של החברה, הדוחו"תשהוגשו על ידה – והשינויים שנערכו באותה החברה מאז הקמתה.

 

חתימה על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38 מול חברת בת מעלה את החשש (שלא תמיד מתממש) כי היזם מתכוון (מראש) למכור את הפרויקט ליזם אחר ושהוא אינו מתכוון לבצעו בעצמו.

 

ניהול משא ומתן בנוגע לניסוחו של הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38, כאשר ברקע כוונתו של היזם למכור את הפרויקט, עשויה להעתיק את דאגתו של היזם לשלב הבא – מכירת הפרויקט – ולהתמקדות בהשגת הסכם שיהיה הכי קל למכור אותו, הסכם שמנוסח בצורה הטובה ביותר לטובת היזם הבא.

 

ניתן להתגבר על החסרונות שנובעים מחתימה על הסכם מול חברת בת באמצעות ביטול האפשרות למכור את הפרויקט או לכל הפחות לצמצם את יכולתו של היזם לעשות כן. בהתאם לכך, יש לשים לב לכל מיני מנגנוני הגנה פיקטיביים שמאפשרים ליזם למכור את הפרויקט באמצעות מנגנוניים דו שלביים ולא ברורים, הטלת איסור על מכירת מניותיה של החברה וקבלת אישורם של בעלי הדירות בכל פעולה שכזאת.

אודות משרדנו – עו"ד כפיר חיון:

לעו"ד כפיר חיון ידע עשיר ונרחב בתחומי הנדל"ן השונים, ההתחדשות העירונית ו- התמ"א 38 (בפרט), ידע אשר נצבר בעמל רב ותוך כדי ליווי של עשרות פרויקטים, מתן ייעוץ משפטי לחברות יזמיות בתחום, ייצוג פרטני של בעלי דירות וניהול הליכים משפטיים שקשורים לתמ"א 38.

הייחודיות והמשמעות של ייצוג חסר פשרות, ניסיון פרקטי מוכח, מקצועיות, ידע נרחב ותודעת שירות גבוהה מעניקים ללקוחות המשרד יתרונות ברורים, ודאות, יציבות, הבנה ביחס לניהול ההליך ופתרונות למצבים מורכבים.

קביעת פגישת ייעוץ:

כעורכי דין המוצר אותו אנו מספקים הוא שירות אשר ניתן ללקוחותינו באמצעות ידע רב, מקצועיות, איכות וניסיון מוכח שנצברו במשרדנו בליווי מספר רב של פרויקטים מסוג התחדשות עירונית / תמ"א 38. כמשרד עוסק באופן ייחודי וממוקד בתחום המקרקעין וההתחדשות העירונית אנו מרכזים בעבורכם את כל הפתרונות והידע הנחוצים לכם לאורך כל שלביה של עסקה במקרקעין והליכי ההתחדשות העירונית - כשכל זאת עומד לרשותכם כבר מהרגע הראשון לאחר פנייתכם למשרדנו אשר נמשך בנוסף על פני מספר פגישות אותן אנו עורכים עם לקוחותינו ועד לסיום הטיפול.

את ניסיונו הרב רכשנו באמצעות פעילות ענפה ואינטנסיבית בתחום אשר כוללת ליווי של יזמים בפרויקטים מגוונים החל מהשלבים הראשונים ועד לסיומם. היקף פעילותינו, תדירות העסקאות המלוות על ידינו (כל פרויקט כולל בדרך כלל עשרות עסקאות למכירת דירות) יוצרים למשרדנו רצף אשר משמר את הידע שנצבר  ואת התאמתם לנושאים שבאמת חשובים ללקוחותינו לפני עסקה במקרקעין ולאחריה. כך למשל, ביכולתכם להתרשם מניסיוננו במאמר שקראתם זה עתה אשר משקף מכלול סוגיות ונושאים הנובעים מערבויות וביטחונות שיש לספק בעלי דירות בפרויקט תמ"א 38, אולם מדובר רק בחלק קטן מהידע אותו אנו מעבירים ללקוחותינו.

במאמר שנכתב לעיל הושקעו זמן, ידע ומשאבים רבים מתוך מטרה לשתף את הידע שנצבר במשרדנו עם ציבור הרחב, מטרתנו זו מושגת בעזרת מספר אמצעים הכוללים ניהול קבוצת whatsapp ו- facebook הכוללות מאות משתתפים פעילים. אנו מאמינים כי הכוונה נכונה ומתן ייעוץ וליווי משפטי מקצועי על ידי עורך דין מקרקעין הבקיא בתחום וביעל ידע רב בתחום המקרקעין משרת את מטרותיכם ואת רצונכם לשפר את תנאי העסקה ולעבור אותה ללא הפתעות.

ניסיונו המוכח בתחום המקרקעין עומד לרשותכם בכל עת, כך שהנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לצורך קבלת ייעוץ וליווי משפטי בעת מכירת דירתכם.

 טלפון: 0509-9-24-24-4      דוא"ל: kfirhy.law@gmail.com 

לעדכונים נוספים הצטרפו לקבוצות פייסבוק ו- whatsapp "שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
שירותים נוספים:
עורך דין מקרקעין / נדל"ן..
עורך דין התחדשות עירונית / תמ"א 38 / פינוי בינוי.
עורך דין תכנון ובניה.
עורך דין מיסוי מקרקעין.
עורך דין שכירות.
נייד: 050-99-24-24-4.
דוא"לkfirhy.law@gmail.com