סדרת מאמרים בעניין איחור במסירת דירה מקבלן - פיצויים מכח חוק המכר דירות

050-99-24-24-4

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
246x0w.jpg

 

 

מבוא:

רוכשי דירות רבים אשר חתמו על הסכם מכר מול קבלנים מצפים בכיליון עיניים לרגע בו בניית הדירה תושלם, לקבלת טופס 4, לקבלת החזקה בדירה וכמובן למפתחות (!).

 

אותה ציפייה להיכנס לדירה לא נובעת רק מתוך "ההתרגשות" המוכרת לכולנו, אלא גם מתוך הסתמכות והכנות מקדימות. שכן, רוב הרוכשים קובעים את לוח התשלומים לפי המועד לכניסה לדירה, מחשבים מהם החזרי המשכנתא שישולמו לפי גובה התשלום ששולם בפועל בעבור הדירה, חותמים על הסכמי שכירות עד למועד מסוים, מתכננים את רישום הילדים לגנים ובתי ספר, וכן עוד כהנה וכהנה פעולות שהן משמעותיות בחייו של כל אדם רגיל.

 

אולם, לא מעט רוכשים מופתעים לגלות שזמן ההמתנה שלהם לכניסה לדירה – הולך ומתארך(!)

 

כל החשיבות וההסתמכות של הרוכשים לגבי מועד המסירה לדירה, מתנקז למועד המסירה החוזי שנקבע בהסכם המכר. אולם, לעתים קרובות מועד המסירה חולף – והדירה לא נמסרת, ומה גם שקבלת טופס 4 עוד לא נראית באופק.

 

היות שבמרבית המקרים הרוכש צפוי לשלם כ- 90% משווי הדירה עד למועד המסירה, הרי שעד שמגיע מועד המסירה החוזי, ועד שמתברר לרוכש כי צפוי עיכוב במסירת הדירה – החלק הארי של התמורה משולמת על ידו.

 

בשביל הרוכש הסביר שנאלץ לטול משכנתא כדי לממן את רכישת הדירה, ובמקביל לשלם שכר דירה, כל יום עיכוב רק מגביר את הנטל הכפול שנובע מתשלום שכר דירה בד בבד עם החזרי משכנתא גבוהים שמשקפים כמעט את מלוא שוויה של הדירה.

 

בשביל המשקיע הסביר, שאינו נדרש לשלם במקביל שכר דירה, הבחירה לרוכש דירה מקבלן ולא דירה יד 2 התבססה על האפשרויות שעמדו לרשותו בשל הון עצמי סביר, וזאת לנוכח הידיעה שכל עוד הדירה לא נמסרת לידיו הוא מפסיד שכר דירה.

 

מכל מקום, וזה העיקר, כל מי שחל איחור במסירת הדירה לידיו, וזאת ללא כל קשר לסיווגו כמשפר דיור, משקיע וכיו"ב מצפה לקבל פיצוי הולם מכח חוק המכר דירות כדי להטיב את נזקיו. אולם, המציאות מלמד אותנו שהפיצויים לא מגיעים בקלות.

תוכן עניינים - רשימת נושאים כללית בסדרת המאמרים (כל כותרת ראשית הינה עמוד נפרד):​

 ​

עו"ד כפיר חיון - 050-99-24-24-4; דוא"ל kfirhy.law@gmail.com

כפיר חיון, עו"ד | מקרקעין - נדל"ן

קביעת פגישת ייעוץ:

כעורכי דין המוצר אותו אנו מספקים הוא שירות אשר ניתן ללקוחותינו באמצעות ידע רב, מקצועיות, איכות וניסיון מוכח שנצברו במשרדנו בליווי מספר רב של עסקאות. כמשרד עוסק באופן ייחודי וממוקד בתחום המקרקעין על רבדיו השונים אנו מרכזים בעבורכם את כל הפתרונות והידע הנחוצים לכם לאורך כל שלביה של עסקה במקרקעין - כשכל זאת עומד לרשותכם כבר מהרגע הראשון לאחר פנייתכם למשרדנו אשר נמשך בנוסף על פני מספר פגישות אותן אנו עורכים עם לקוחותינו ועד לסיום הטיפול.

את ניסיונו הרב רכשנו באמצעות פעילות ענפה ואינטנסיבית בתחום המקרקעין אשר כוללת ליווי של יזמים בפרויקטים מגוונים החל מהשלבים הראשונים ועד לסיומם. היקף פעילותינו, תדירות העסקאות המלוות על ידינו (כל פרויקט כולל בדרך כלל עשרות עסקאות למכירת דירות) יוצרים למשרדנו רצף אשר משמר את הידע שנצבר  ואת התאמתם לנושאים שבאמת חשובים ללקוחותינו לפני עסקה במקרקעין ולאחריה. כך למשל, ביכולתכם להתרשם מניסיוננו במאמר שקראתם זה עתה אשר משקף מכלול סוגיות ונושאים הנובעים מאיחור במסירת דירה, אולם מדובר רק בחלק קטן מהידע אותו אנו מעבירים ללקוחותינו.

במאמר שנכתב לעיל הושקעו זמן, ידע ומשאבים רבים מתוך מטרה לשתף את הידע שנצבר במשרדנו עם ציבור הרחב, מטרתנו זו מושגת בעזרת מספר אמצעים הכוללים ניהול קבוצת whatsapp ו- facebook הכוללות מאות משתתפים פעילים. אנו מאמינים כי הכוונה נכונה ומתן ייעוץ וליווי משפטי מקצועי על ידי עורך דין מקרקעין הבקיא בתחום וביעל ידע רב בתחום המקרקעין משרת את מטרותיכם ואת רצונכם לשפר את תנאי העסקה ולעבור אותה ללא הפתעות.

ניסיונו המוכח בתחום המקרקעין עומד לרשותכם בכל עת, כך שהנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לצורך קבלת ייעוץ וליווי משפטי בעת מכירת דירתכם.

לעדכונים נוספים הצטרפו לקבוצות פייסבוק ו- whatsapp "שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38