ליצירת קשר

סמסו או התקשרו

שתפו את המאמר דרך ה:

שאלות בנדל"ן והתחדשות עירונית - תמ"א 38
246x0w.jpg

קורונה ונדל"ן: ההשפעה הצפויה של משבר על מי שרכש דירה בשנים האחרונות

תוכן עניינים:

1. אי תיקון ליקויי בנייה בדירות וברכוש המשותף.

2. רישום זכויות הבעלות על שם הרוכשים.

3. איחורים משמעותיים במסירת הדירה ללא פיצוי.

4. קריסה של קבלנים, יזמים והשלמת הבניה ע"י הבנק המלווה.

האם משבר הקורונה פוטר את היזם מתשלום פיצוי בגין האיחור במסירת הדירה בשל היותו כח עליון?

 

פתח דבר - פרולוג:

"בהלת הקורונה" תופסת את ענף הנדל"ן לאחר שנים רצופות (וטובות ליזמים) של עליית מחירים, גידול בכמות הפרויקטים, מאמץ לאומי להגדיל את מספר יחידות הדיור, שיפור התנאים לתמ"א 38 (עד לתיקון 3/א לכל הפחות), וגידול משמעותי בכמות העוסקים בתחום – בעיקר יזמים.

 

לפיכך, עולה השאלה, מה תהיה השפעתו של משבר פוטנציאלי במשק הנדל"ן על מי שרכשו דירה מקבלן בשנים האחרונות?

 

רבים תוהים כיצד ענף הנדל"ן יגיב "למשבר הקורונה", מה תהיה השפעתו על מחירי הדירות – האם המחירים יעלו או ירדו בעקבות האטה במשק ובהתאם לתחזיות למיתון, ואילו שינויים יתחוללו כתוצאה מכך. עם זאת, חשוב לזכור שלמשבר יש השפעה לא רק על עסקאות עתידיות ושוויין, אלא גם על עסקאות שכבר נחתמו.

 

לפי כלכלנים בעלי שם עולמי ויודעי דבר – אנו בעיצומו של אירוע מתגלגל שמחולל משבר שטרם נראה כדוגמתו ואשר מתחיל כבר כעת לתת את אותותיו. לטענת מומחים במשרד האוצר, האטה הכלכלית במשק כבר מורגשת ואנו נמצאים בפתחו של מיתון עמוק.

 

השפעתו של "משבר הקורונה" והשפעותיו הכלכליות אינם פוסחים גם על ענף הנדל"ן שחושש מסגר על שטחי יהודה ושומרון, מעצירת האשראי ליזמים, מחסור בציוד וחמורי גלם ועוד כהנה וכהנה השפעות שליליות שישפיעו לרעה על שוק שממילא סובל מקשיים וכשלים גם בימים טובים.

 

ואכן, כבר התבשרנו כי משרדי המכירות ריקים, כנסים שנועדו לקדם פרויקטים ומיזמים להתחדשות עירונית מתבטלים וישנה חוסר ודאות לגבי השפעתו של המשבר על מחירי הדירות. כך למשל, בכתבה אחת נאמר כי המשבר יגרום לעליה במחירי הדירות, בעוד שמאמר אחר נאמר כי האטה במשק תחייב הורדת מחירים. זוהי רק דוגמה אחת לחוסר הוודאות ולהשפעות של גורמים חיצונים בעלי אינטרס אישי על הלך הרוח הציבורי

 

אנו סבורים כי מחירי הדירות אינם חזות הכל ואין היגיון להתמקד אך ורק בהם. שכן, משבר בענף הנדל"ן ישפיע על אלפי רוכשי דירות שהקבלנים טרם השלימו את כל מחויבויותיהם כלפיהם מכח הסכמי המכר והוראות החוק השונות.

 

להלן סדרת מאמרים אשר מתמקדת בהשפעה של משבר צפוי על מי שכבר רכש דירה מקבלן.

וביתר פירוט - כיצד משבר פוטנציאלי עשוי להשפיע על רוכשי דירוץ:

מאמר איחור במסירת דירה
מאמר ליקויי בנייה
סדרת מאמרים בעניין איחור במסירה
סדרת מאמרים בתים משותפים

תגיות

מאמרים נוספים בנושא בתים משותפים:

השפעה צפויה של משבר הקורונה על הנף הנדל"ן במקרה של משבר.